Tenis Sporu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tenis, kort adı verilen sahalarda oynana bir spor dalıdır. Tenis, raketle oynana sporlar kategorisinde yer alan bir spordur. Tenis sporu kendine özel ekipmanları olan bir spor dalıdır. Top ve raket ekipmanları, tenisin temel ekipmanlarıdır. Yan elemanlar olan grip ve kordaj elemanları raketler için geçerli olan birer ekipmanlardandır. Tenis antrenmanları ve maçları olan bir spor dalıdır. Tenis içerisinde en az 2 ve en fazla da 4 adet oyuncunun yer aldırılması mümkündür. Tenis maçları 2 adet takımdan oluşmakla beraber takım içerisinde de en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu bulundurulması kurallar dahilinde yer alan bir durumdur. Toplamda maç içerisinde 4 adet yani takımlar içerisinde 2 adet oyuncu yer aldırılmasında “Doubles” takım ve “Doubles” maç adı verilmektedir.

Tenis Sporunda Kıyafet Disiplini Nasıldır?

Tenis sporu kendi içerisinde kuralları olan ve yüksek disiplin gerektiren bir spor dalıdır. Kendi kuralları haricinde de kıyafetleri açısından da belirli bir disiplin gerektiren spordur. Tenis sporunda kadın ve erkek oyuncuları için belirli kıyafetler bulunmaktadır. Belirli olan bu kıyafetler haricinde kıyafet kullanılması kural ihlalleri arasında yer alan bir durumdur. Oyuncular temiz, titiz, düzgün ve özenli kıyafetleri ile müsabakalarda yer alabilirler. Bu disiplin ise Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün tenis sporu için belirlemiş olduğu kurallar arasında yer alan birtakım disiplinlerdir. Özel ya da özel olmayan her kurumda, her kulüpte bulunan yöneticiler bu duruma özen göstererek oyunculara uygulamalarını belirtirler.

Tenis Sporunda Kullanılan Kıyafet ve Ayakkabının Önemi Nedir?

Tenis sporu için özel üretilen birtakım kıyafetler vardır. Bu kıyafetler ise kadın ve erkek oyuncular için farklılık gösterir. Kadınlar için farklı ve çeşitli yaka tiplerinde tişörtler, şortlar ya da şort etekler, tenis takımları bulunurken erkekler için ise şort ve çeşitli yaka tiplerinde tişörtler bulunur. Bu kıyafetlerin tensi müsabakalarında giyilmesi serbestken bu kıyafetler dışında gömlek, badi, pantolon gibi kıyafetlerin giyilmesi mümkün değildir. Tenis sporunda kullanılan ayakkabının da belirli bir önemi vardır. Bu ayakkabılar tenis sahaları olan kortların zeminleri ile uygun ve uyumlu olması gerekir. Sağlık açısından herhangi bir risk yaratmayacak olan tenis ayakkabıları aynı zamanda da müsabaka esnasında oyuncuya rahatlık sağlayacak olan ayakkabılardır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SekaBet | casino siteleri