Tenis Kort Zeminleri Ve Avantaj Durumları

Tenisi diğer spor türlerinden ayırmak oldukça kolaydır. Bu anlamda mevcut spor dalının birden çok özelliğinin birer farklılık olduğunu ifade edebiliriz. Birçok spor çeşidi standart kurallara, sahalara ve ekipmana sahip bulunmaktadır. Ancak teniste sahalar çeşitlidir. Buna bağlı olarak da birçok alan etki altında kalmaktadır. Saha çeşitliliğinin en fazla etkilediği husus ise tenis ekipmanıdır. Her saha çeşidine uygun bir ekipman grubunun varlığından bahsetmek mümkündür. Bu sayede oyun stratejileri de çeşitlenmektedir. Tenisin tarihsel süreç içerisinden oldukça küçük alanlarda yüksek duvarlar arasında oynandığı bilinmektedir. Ancak 1800’lü yıllar itibariyle yaşanan büyük gelişme ve değişim ile kortlar tenis sahaları olarak kabul edilmiştir. Bu anlamda tenis kort zeminleri ve bunlara bağlı olarak gelişen avantaj durumunu detayları İle açıklamak mümkündür. Tenis kort zeminleri bu noktada 3 ana başlığa ayrılır.

Toprak Kort Zemini

Tenis kort zeminleri içerisinde oyunda en fazla avantaj sağlayan kort zemini topraktır. Elbette oyuncuların oyun stillerine göre bir değişiklikten bahsetmek mümkündür. Ancak tenis oyuncularının genel kanısı bu yöndedir. Toprak kort zeminin önemli avantajı topun yavaşlamasıdır. Bu sayede hem avantaj hem de bir dezavantaj durum ortaya çıkar. Sahada daha fazla hareketi gerektirdiği için bir dezavantaj durumundan bahsedilebilir. Diğer yandan belli bir miktar kaymaya sebep olduğu için toprak kort zeminlerde uzak toplara ulaşmak daha kolaydır.

Sert Kort Zemini

Tenis, kort zeminleri içinde ekipman değişimin en çok gerekli kılan zemin grubu sert zemin olabilir. Bu kort türünün en önemli avantajı herhangi bir hava şartının etkilenmiyor oluşudur. Genel olarak sert zeminin en büyük dezavantajı ciddi sakatlıklara oldukça meyilli bir yapısının olmasıdır.

Çim Kort Zemini

Tenis kort zeminleri içerisinde yer alan çim kortlar kimin mevcut durumuna göre avantaj veya dezavantaja dönüşmektedir. Bu anlamda çim uzunluğunun istenen seviyede olması daha rahat hareket edebilme noktasında tenisçileri desteklemektedir. Diğer taraftan servis atışında başarılı olan tenis oyuncuları için çim kort oldukça iyi bir deneyim sağlar. Çim kortlarda nemlenme fazlasıyla olduğu için buna uygun zemin tutuşlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.