Tenis Ekipmanı Olan Raketlere Nasıl Grip Sarılır

Tenis raketleri, tenis spor dalı için oldukça büyük önem taşıyan ana ögelerdendir. Raketler ile tenis topuna vuruş yapılarak oyun başlamış olur. Toplara vurulması ve oyunun oynanabilmesi açısından raket çok önemlidir. Tenislere grip adı verilen malzemeler de sarılabilir. Griplerin sarılması raketlerde ekstra konfor sağlar. Raketin tutuş açısı, tutulabilmesi demek vuruşun da olumlu ve artı yönde gerçekleştirilebilmesi anlamına gelir. Tenis raketlerine grip adı verilen malzeme sarılırken öncelikle gripler paketinden çıkartılmalıdır. Daha sonra gripte yer alan yapışkan yerin bulunup, raketin sapına ya da sap kısmına yapıştırılması gerekir. Yapıştırıldıktan sonra ise çapraz şekilde sarılmaya başlanılması gerekir. Eğer raket sahibi birey raket sapının daha kalın olmasını istiyor ise raket sapına sarılan grip malzemesi daha sık ve daha sıkı şekilde çaprazlama olarak sarılmaya devam edilmesi gerekir. Sarma işlemi sona erdiği zaman ise gripten çıkan bandı sarılan yerin sonundan grip çıkmayacak, çözülmeyecek şekilde sıkı bir şekilde yapıştırılır. Tenise raketine sarılan gripler, ana grip malzemesinin ömrünü uzatır. Raketlere grip sağlanmasında konfor sağlanmasının yanı sıra vuruş esnasında raketin elden kaymaması da sağlanır.

Tenis Spor Dalı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tenis sporu, tüm dünyada hâkim olan ve zaman ile tüm dünyaya yayılmış olan bir spor dalıdır. Tenis sporuna ait olarak maç, olimpiyat ve turnuvalar düzenlenmektedir. Tenis sporu, raket ve lastik, içi boş olan tenis topları ile oynanır. Bir tenis oyunu ya da bir tenis maçında toplam oyuncu sayısı ya 2 ya da 4 kişiden oluşması gerekir. Bu sayıların haricinde 2’nin altında ya da 4’ün üstünde sayıda kişi bulundurulması yasaktır. Setler ve oyunlar ile yapılan tenis maçlarında setlerin çokluğu aynı zamanda sayıyı da getirmektedir. Bir tenis maçında ne kazar oyun kazanılırsa o kadar set kazanılır. Kurallar gereğince olmak üzere maç sonunda en çok sayı almış olan takım veya oyuncu maçı da kazanmış olacaktır.

Tenis Maçlarının Oynandığı Sahalar

Tenis sporu kendine özel bir spordur. Tenis maçları veya tenis oyunları “Kort” adı verilen sahalarda oynanır. Kort sahaları ise zemin ya da yüzeyleri daha farklı olan sahalardır. Tenis oyuncuları maça çıkmadan önce tenis kortunda herhangi bir sağlık problemi doğmaması adına tenis ayakkabısı giyilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.