Sfenks Cinsinin Genel Özellikleri

Sfenks Cinsinin Genel Özellikleri

Sfenks, tüyü olmayan kedi cinslerinden biridir. Ana vatanı Kanada olan bu cins, sert bir mizaca sahiptir. Fakat sert görüntülerinin ardında sakin, sıcakkanlı bir yapı vardır. Cana yakın bir kedi cinsidir. Zekâ seviyesi yüksektir. Zeki olmalarının yanında meraklıdırlar. Durgun görüntüsünün tam aksine yaramaz bir yapıları vardır. Enerjileri çok yüksektir. Oyun oynamayı çok severler. Yaramazlıkları seven bu kediyi yükseklerde görmeniz muhtemeldir. Kapıya tırmanmaya, yüksek raflarda gezinmeye bayılır. Bu kedi sahibinin kucağında olmaktansa omzunda oturmayı tercih edebilir. Kedi sahiplendirme isteği bulunan bireyler bu cins kedi alacaksa ilgilerini onun üzerinden çekmemelidir. İlgi görmeye bayılan bir cinstir. Dostluğu ve sıcakkanlılığı ile tam bir arkadaştır. Aile kedisi olmaya çok müsaittir. Evde yaşayan diğer bireylerle de olumlu ilişkiler kurar.

Sfenks Cinsinin Fiziksel Özellikleri Hakkında Bilgiler

Sfenks cinsi kedilerin ortalama yaşam süreleri 9-10 yıldır. İyi beslediğiniz takdirde bu süre 14-15 yıla kadar uzayabilir. Orta ile büyük boy kedi cinsleri arasında sayılır. Kulakları dik durur ve büyüktür. Bakıldığında yarasayı andırır. Gözleri büyük ve yuvarlaktır. Özel bir göz renkleri yoktur; çünkü bu cins kedilerin göz rengi değişkendir. Elmacık kemikleri gayet belirgindir. Tüyleri yok denecek kadar azdır. Tüyleri yok gibi görünse de dokunduğunuzda hissedebileceğiniz derecede az tüylere sahiptir. Fakat çıplak gözle görmeniz neredeyse imkânsızdır. Görüntüsüyle dikkat çeken Sfenks cinsi kedilerin en spesifik fiziksel özelliği kırışıklıklarıdır. Tüyleri olmadığından dolayı gayet belirgin olan bu kırışıklıklar, vücudunun belirli bölgelerinde bulunur.

Sfenks Kedi Sahiplendirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sfenks cinsi kedilerin tüyleri az olmasına rağmen her evcil hayvanda olduğu gibi bu cins de bakıma ihtiyaç duyar. Kedilerin vücutlarında zamanla yağ birikir. Tüyleri olan kediler bu yağları tüyleri ile çekerler; fakat Sfenks cinsi kedilerin böyle bir imkânı olmadığından haftada bir düzenli banyo yaptırıp, bu yağlardan arındırmak gereklidir. Güneşe karşı hassastır. Sınırlı bir şekilde güneşe maruz kalabilir. Uzun süre güneşe maruz kalırsa cildinde yanıklar oluşabilir. Kedi sahiplendirme isteği bulunan bireyler bu noktada çok dikkatli olmalıdır. Kaliteli mamalarla beslenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir