Mutluluk Çubuğu Taktırmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Penis protezi veya insanlar tarafından bildik ismiyle mutluluk çubuğu, birleşme için gerekli olan penis ereksiyonunu doğal olarak sağlayamayan ve daha basit tedavilere cevap vermeyen erkeklerde kullanılan yapay penisin vücuda sokulması işlemidir.

 Penis protezleri genellikle silikon alaşımlı malzemelerden yapılır ve genellikle her penis üzerinde sünger odacığına 2 adet yerleştirilir. Bu nedenle mutluluk çubuğu taktırmak istiyorum diyen bir kişiye yapılan penil protez operasyonunda bir penise 2 adet yerleştirilir. Penil Protezin esnek ve rijit modelleri olduğu gibi normalde yumuşak olan ve su ile doldurulduğunda penisin sert, cinsellik için hazır olduğunu sağlayan modeller de bulunur.

 Taburcu olduktan sonra 1 hafta boyunca yara ile su teması olmamalı ve yara çok temiz tutulmalıdır. Kullanımdan sonra en az 4 hafta cinsel ilişkide bulunmamalısınız. Bu süre sonunda ameliyatı yapan doktor tarafından gerekli kontroller yapılır ve muayene sonrasında cinsel ilişkiye izin verilir. Yüksek ateş, inatçı ağrı, yara ye, penis kabarıklığı ve tahriş, idrarın zorluğu ya da zorlanma gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Erektil disfonksiyon ile ilgili herhangi bir sorun bir tıp uzmanına danışılmalı ve mümkün olduğunca doğru ve ayrıntılı bilgi vermelidir. Bilinmelidir ki bu yaygın hastalıktan utanmaya gerek yoktur ve her yıl yeni tedaviler ortaya çıkıyor ve her türlü sertleşme sorununun tedavisi mümkün.

 Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Cerrahi yaklaşım, kullanılan protez tipine, hastanın geçmişine ve cerrahın tercihine bağlı olacaktır. Anestezi altındaki bir operasyon sırasında, 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu, penis, alt karın ve skrotumdaki bir kesiden sokulur. Bu sırada idrarı boşaltmak için üretra ve mesaneye kısa bir süre ince, esnek bir tüp (kateter) yerleştirilir. Genellikle karın dokusu ile penisin birleştiği yerde veya skrotum ile penis arasındaki sınırın altında küçük bir cerrahi kesi yapılır. Bu prosedür herhangi bir dokuyu çıkarmaz ve kan kaybı genellikle minimum düzeydedir. Bu nedenle, kan transfüzyonları neredeyse hiç gerekli değildir.

 Ameliyat günü hastalar evlerine gidebilir veya geceyi hastanede geçirebilirler. Bu doktordan doktora ve hastane prosedüründen değişebilir, bu işlem yaklaşık bir saat sürer. Mutluluk Çubuğunu implante ettikten sonra yaklaşık 2-4 hafta boyunca ağrı, şişlik veya morarma görülebilir. Bu durumlarda doktorunuz ağrı kesiciler reçete edebilir. Protez operasyonundan 4-6 hafta sonra doktorun uygun görmesi halinde hasta cinsel ilişkiye girebilir. Ne sokulan şanslı çubuk ne de yapılan ameliyat hastanın cinsel ilişkiden, orgazmdan veya boşalmadan aldığı zevki etkilemez.

 Sertleşme Sorununda Tedavi Alternatifleri Nelerdir?

 Sildenafil, Vardenafil, Avanafil ve Tadalafil gibi oral ilaçlar medikal tedavide ilk tercih olmalıdır. Bu ilaçlar ağızdan alınır ve hafif ila orta şiddette erektil disfonksiyon için çok etkilidir ve hasta memnuniyeti sağlanır. Baş ağrısı, kas ağrısı, gastrointestinal problemler, burun tıkanıklığı, yüzde kızarma gibi yan etkileri vardır. Ağızdan alınan ilaçlar yeterli olmadığında penil enjeksiyon tedavisi mevcuttur. Bunun için önce bir test dozu verilir ve eğer hasta yanıt verirse, şeker hastalarında insülin tedavisi gibi ikili veya üçlü karışım (bimix, trimix) ile penise enjeksiyon tedavisi öğretilir. Cinsel ilişkiden 15 dakika önce hasta kendini penise enjekte eder ve uyarılma yoluyla sertleşme sağlanır.

 Bu tedavinin ana yan etkisi penisin uzun süreli priapizmidir. Bu durum 4 saati aşarsa şiddetli penis ağrısına neden olur ve acilen tedavi edilmesi gerekir. Hasta bu tedavilere isteksiz ve tahammül edemiyorsa ESWT ve PRP gibi alternatif tedaviler kullanılabilir. Tüm bu tedaviler işe yarıyor ve peniste ereksiyon sağlanamıyorsa cerrahi tedavi yani penis protezi (mutluluk çubuğu) gerekir. Penil protez en son yapılan olup hem hasta hem de çift açısından oldukça tatmin edici sonuçlar vermektedir. Memnuniyetin üzerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir