Miyom Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Neredeyse tüm kadınların karşılaştığı sorunlardan bir olan miyomlar aslında rahimin kas tabakasında oluşan iyi huylu tümör olarak tanımlanabilir. Genetik yatkınlık ile birlikte östrojen hormonunun da miyom oluşumunda katkısı bulunmaktadır. Erken doğum veya düşük gibi farklı komplikasyonlara sebep olabilen miyomlar büyüdüğünde elle karın bölgesinde hissedilebilir. Kadın doğum doktoru tarafından yapılavak jinekolojik muayene ile birlikte ulltason tetkiki ve kan testleri tam teşhis koymak ve miyomların durumunu belirlemek için yeterli olmaktadır.

 Miyom Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

 Genellikle miyom büyüklüğü 6 ile 7 cm arasında olduğu durumlarda miyom tedavisi ameliyatı yapılarak miyomların alınması gereklidir. Bu boyutlardan daha küçük olmasına rağmen hastanın karın ağrısı, sırt ağrısı, uzun süreli ve ağrılı adet kanamaları gibi rahatsızlıkları olması halinde daha küçük boyutlarda da miyomların ameliyat ile alınması gerekli olabilmektedir. Konusunda uzman ve tecrübeli cerrahlar tarafından yapılan miyom tedavisi ameliyatı az riskli bir operasyondur.

 Açık Miyom Ameliyatı ile Tedavi

 Genel anestezi altında yapılan açık miyom ameliyatı yaklaşık 60 dakika sürer. Sezeryan ameliyatına benzer şekilde kasık kemiği üzerinden açılacak yatay kesilerden miyom alınır. Açık miyom ameliyatlarında rahim detaylı bir şekilde incelenebilir ve varsa başka miyomlar da çıkarılabilir. Cerrah, hastanın da onayı alınmak suretiyle gerekli gördüğü durumlarda rahimin tamamını da alabilmektedir. Ancak iyileşme süresi kesilerden dolayı kapalı ameliyat ile kıyaslandığında daha ağrılı ve uzun sürmektedir.

 Düşük bir ihitimal olmakla birlikte ameliyat sonrası enfeksiyon oluşma olasılığı mevcuttur. Tüm miyomlar temizlenmiş olsa dahi yeniden miyom oluşma olasılığı da bilinmelidir. Ayrıca ameliyat sonrasında ilk 6 hafta içerisinde ağır ve zorlayıcı spor yapmamaları, araç kullanmamaları, ağır iş yapmamaları. cinsel ilişki ve tampon ve 6 ay boyunca gebe kalmamaları önerilmemektedir.

 Kapalı Miyom Ameliyatı

 Kapalı miyom tedavisi ameliyatı yani laparoskopi, göbek deliği ile delik çevresine estetik açıdan kaygı yaratmayacak şekilde açılan deliklerden karın içine girilerek yapılan bir ameliyattır. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Kanama veya enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır. Ayrıca hasta aynı gün hastaneden taburcu edilir ve en fazla 1-2 gün içinde günlük hayatına geri döner. Bu ameliyat konusunda terübeli ve deneyimli kadın doğum doktorları tarafından donanımlı hastanelerde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SekaBet | casino siteleri