Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Kanal Tedavisi

Kişide enfeksiyon meydana gelmiş, çürümüş, kökünden çürüyerek çatlamış, kırılmış dişleri kurtararak ömrünü mümkün olduğunca uzatmak için kanal tedavisi uygulamasına başvurulur.

Eski zamanlarda problemli olan dişler çekilerek vücuttan uzaklaştırılırdı. Günümüzde ise kurtarılabilir doku olduğu müddetçe dişler kanal tedavisi ile kurtarılmaktadır. Hiçbir madde doğal dişlerin yerini tutamaz. Bu nedenle diş hekimleri mümkün olduğunca hastalarının kendi ağız içi dokularını kullanmasına yönelik adımlar atar.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinde ilk adım çürük olan kısımların temizlenmesidir. Eğer varsa diş taşları da temizlenir. Sonrasında dişte ağrıya neden olan sinir öldürülür. Bu sayede artık kişi hiçbir şekilde ağrı hissetmeyecektir.

Dişin siniri çıkarıldıktan sonra meydana gelen boşluk kısım dolgu malzemesi kullanılarak kapatılır. Eğer kişiler kendilerinde meydana gelen çürüğün tedavisi için hemen harekete geçmezse çürükleri daha da yayılır ve hatta komşu dişlerin çürümesine bile neden olabilir.

Bunun dışında kişinin diş etlerinde enfeksiyon meydana gelebilir ve apse oluşabilir. Apsenin durumu kötüleştikçe kişinin kanına enfeksiyon karışmaya başlar ve bu da tüm vücudun sağlığını tehdit eder.

Bu nedenle kesinlikle diş çürüklerinde hızlı bir şekilde diş hekimine danışılmalıdır. Bu sayede problem daha küçükken ele alınır ve büyümesinin önüne geçilmiş olunur.

Eski dönemlerde ağrılı olarak bilinen ve korkulan kanal tedavisi günümüzde lokal anestezi uygulaması ile kişi hiçbir ağrı ya da acı hissetmeden ele alınmaktadır. Diş Kliniği arayışı içerisinde iken tüm bu süreçler ele alınarak tercih yapılmalıdır.

Kanal Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanal tedavisi sonrası dönemde kişiler iyileşme sürecine ve sonrasında bazı durumlara dikkat etmelidir.

  • Tedavi sürecinde sert besinler ısırılmaya çalışılmamalıdır, kabuklu kuru yemişler dişlerle kırılmaya çalışılmamalıdır
  • Kişiler ağız hijyenine dikkat etmelidir. Düzenli bir şekilde diş fırçalama, diş ipi kullanma ve de gargara yapma alışkanlığı sürdürülmelidir
  • Tedavi sürecinde şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Uygulama sonrasında ilk günler biraz ağrı olması normal kabul edilir. Bu durumda kişiler hekimlerinin kendilerine reçete ettiği ağrı kesiciler dışında başka bir ağrı kesici ilaç kullanmamalıdır
  • Eğer kişide sigara alışkanlığı varsa iyileşme sürecinde uzak durmalıdır. Sigara dokuların iyileşmesini engelleyici bir etkiye sahiptir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SekaBet | casino siteleri | Sesimol.net