Ceza Avukatının Ceza Davalarındaki Rolü

Ağır ceza avukatlığı ya da ceza avukatlığı, mevzuat dâhilinde yer alan bir avukatlık alt meslek dalı değildir. Türkiye sınırları içerisinde avukatlık mesleğinde uzmanlık dalları yoktur. Günümüzde avukatlık hakkında böyle sıfatlandırmaların olmasının sebebi ise halk tarafından avukatların üstlendiği dava türlerine göre isimlendirilmesidir. O yüzden bu kavramların yasal mevzuatta herhangi bir yeri yoktur ve sadece halk arasında kullanılan sıfatlardır. Bizde yazı içerisinde halk arasında kullanılan dil ile anlatımımızı yapacağız.

Ceza avukatının savunma görevi, bir bireye suç isnadının yapılması itibariyle başlamış olur. Ceza avukatlarının en basit şekilde söylemek gerekirse görevi suç isnadı yapılan bireyin savunmasını yapmaktır. Savunma işlemi gerçeklerin doğru ve şeffaf bir şekilde ortaya serilmesini ve bireylerin hak ve özgürlüklerini güvenceye alarak bireyi oluşacak haksızlıklardan korumaktır.

İddianame ise savcılık tarafından bireye karşı yapılan iddiaların bir araya getirilerek oluşturulmuş olan en son soruşturma evrakıdır. İddianame savcılık tarafından mahkemeye iletildikten sonrasında mahkeme eğer iddianameyi kabul ederse dava süreci başlamış olur. Ceza avukatı ise dava süreci boyunca yapacağı savunmayla hangi açılardan iddianameye itiraz etmek istediğini mahkemeye belirtmelidir.

Ceza avukatları savunmayı gerçekleştirirken işlenmiş olan suçun vasfına kesinlikle dikkat etmelidir. Suçun vasfının doğru bir şekilde tespit edilmesi ve bu unsurlara göre yerinde bir savunma yapılması oldukça önem teşkil etmektedir. Ceza avukatı müvekkilini savunurken, savunmanın temellerini suçun vasfının taşıdığı özelliklere göre belirlemek sorumluluğundadır. Ceza davaları oldukça ciddi ve önemli konularda ve ağır davalar olduğundan ötürü bu tür davalarda alanında uzman bir ceza avukatından hukuki yardım almakta oldukça önemlidir.

Ceza avukatlarının istedikleri avukatlık hizmeti ücreti avukattan avukata göre değişim göstermektedir. Ceza avukatının sahip olduğu uzmanlık ve tecrübe, davanın ne kadar zorlu olduğu ve sürecin ne kadar süreceğine dair birçok farklı etmen de ceza avukatı tutma bedeli için değişiklik göstermektedir. Fakat unutmayın ki bu tarz ciddi davalarda yardımını alacağınız ceza avukatının tecrübeli olması davanın seyrini ve sonucunu değiştirme konusunda size o kadar fazla yardımcı olacaktır. Ne kadar tecrübeli bir ceza avukatıyla çalışırsanız elde edeceğiniz sonuç o kadar olumlu olacaktır. Daha fazla bilgi için; uluchukuk.com/avukatlik-hizmetlerimiz/ceza-avukati sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir