Baş üstü duruş nasıl yapılır? Uygulamalı anlatım | Orijinal Yoga

Günümüzde birçok kişi sağlıklı ve mutlu bir yaşam istiyor ve bunun yollarını arıyor. İçinde bulunduğumuz Covid-19 sürecinde bedensel olarak daha az hareket etmenin getirdiği fiziksel sorunları aşmak, hareketsizlik ve yanlış beslenmeden kaynaklanan kilo problemlerini gidermek, oluşan gerginlik ve stresi ortadan kaldırmak için Uluslararası Yoga Federasyonu’na (UYF) üye uzman antrenörler, herkesin evlerinde rahatlıkla uygulayabileceği Orijinal Yoga Sistemi tekniklerinden oluşan faydalı videolar hazırlıyor.

Dört kez Dünya Yoga Şampiyonu ve Yoga Olimpiyat Şampiyonu Nava Nur Tüzüner tarafından hazırlanan “Baş Üstü Duruş Nasıl Yapılır?/Headstand” videosu ile baş üstü duruşları doğru tekniklerle, başarıyla yapabilmek mümkün. Orijinal Yoga Sistemi’ndeki çok özel tekniklerden oluşan bu pratik video sayesinde, bu duruşlarda kendinizi kolaylıkla geliştirebilecek ve bedeninizi güçlendirebileceksiniz.

Orijinal Yoga Sistemi videolarının danışmanlığını Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf yapıyor. UYF Başkanı Manaf, Orijinal Yoga Sistemi ile ilgili şu noktalara dikkat çekiyor: “Gerçek Yoga yani Orijinal Yoga Sistemi, evrensel bir spordur. Tüm sporların hem atası hem de anasıdır. Yeryüzünde mevcut olan tüm sporlar yoga temelinin üzerine oturur. Sekiz basamaklı Orijinal Yoga Sistemi’nin üçüncü basamağı Asana olarak adlandırılan duruşlardan oluşur. Asanalar, tam fiziksel ve zihinsel rahatlamaya ulaşmak için bedeni ve zihni uyumlu bir şekilde harmanlar. Orijinal Yoga Sistemi’ndeki duruşların düzenli uygulanması fizyolojik sistemi tümüyle gençleştirir. Asanalar sağlık, güzellik, güç, dayanıklılık, hafiflik, aydınlık, sinirsel dinginlik ve mutluluk verir. Omurga esnekliğini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli uygulama mükemmellik getirir. Orijinal Yoga Sistemi’nde yer alan duruşlar aşama aşama, belirli bir sırada ve uzman eşliğinde uygulandığında beden ve ruh sağlığına çok önemli yararlar sağlar. Etkili olmalarının en büyük sebebi, doğru nefes ve konsantrasyon eşliğinde uygulanmalarıdır.”

Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf, “Baş Üstü Duruş Nasıl Yapılır?/ Headstand” videosunda uygulanan tekniklerin faydalarını ise şu şekilde anlattı: “Bu videoda baş üstü duruşlar kapsamında çok özel Orijinal Yoga Sistemi teknikleri yer almaktadır. Videoda uygulanan duruşlar göğüs, kol, omuz, boyun, baş ve sırt kaslarını güçlendirmektedir. Tüm beden canlanmakta, omurga ve sırttaki gerginlikler giderilmektedir. Bu teknikler sayesinde kan beyne doğru serbestçe akmakta, beyin bol miktarda oksijenle zenginleşmiş kanla yıkanmakta ve canlanmaktadır. Zihinsel yorgunluk giderilmekte, düşünceler berraklaşmaktadır.”

Dört kez Dünya Yoga Şampiyonu ve Yoga Olimpiyat Şampiyonu Nava Nur Tüzüner, videodaki duruşları uygularken bedeni zorlamadan çalışılmasının önemini vurguladı. Tüzüner, “Bu videoda, vücudu baş üstü duruşa hazırlamanın ve duruşu yapabilmenin tüm detaylarını en etkili şekliyle bulabileceksiniz. Videodaki Orijinal Yoga Sistemi tekniklerini düzenli bir şekilde uygulayarak, zaman içinde baş üstü duruşları yapmanız mümkün olacaktır” diyerek herkesi, mutlu ve sağlıklı yaşamın anahtarı olan Orijinal Yoga Sistemi tekniklerini uygulamaya davet etti.

Kaynak: habersundu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir