Atina’da Ne Yapılır? Atina’da Yapılacak Şeyler Listesi

Atina'da ne yapılır rehberi
İçindekiler

Atina’da Ne Yapılır?1. Tarihe yolculuk yapın.2. Plaka Bölgesi’nin sokaklarını keşfedin.3. Monastiraki Meydanı’nda dinlenin.4. Lycabettus Tepesi’nden Atina’yı seyredin.5. National Garden’da dinlenin.6. Panathenaic Staydumu’nu görün.7. Psiri’de gece hayatına karışın.8. Cine Paris Açık Hava Sineması’nda bir film izleyin.9. Yunan lezzetlerini tadın.10. Meteora Manastırı’na günübirlik gezi yapın.Özetle Atina’da Ne Yapılır?

Atina’da ne yapılır araştırmasına başlamışsanız kendinizi antik çağlardan medeniyete geçişe tanık olacağınız bir gösteriye bir hazırlamalısınız. Yunanistan‘ın başkenti Atina misafirlerine tam olarak bunu sunuyor.

4 milyonluk başkent Doğu ile Batının ortasında yer almasına rağmen bir sentez değil aslında. Tamamen kendine özgü bir yapısı ve kültürel hayatı var.

Haliyle bir Atina gezisi herhangi bir Avrupa kenti gezisinden çok farklı olacaktır. Tabii Atina’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda da kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Syntagma & Monastiraki, Plaka, Kolonaki, Psyri, Exarchia bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Atina’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Plaka Hotel, 4★ Elia Ermou Athens Hotel, 5★ Electra Metropolis şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Atina’da Ne Yapılır?

Atina'da ne yapılır listesi

Atina’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

Tarihe yolculuk yapın.Plaka Bölgesi’nin sokaklarını keşfedin.Monastiraki Meydanı’nda dinlenin.Lycabettus Tepesi’nden Atina’yı seyredin.National Garden’da dinlenin.Panathenaic Staydumu’nu görün.Psiri’de gece hayatına karışın.Cine Paris Açık Hava Sineması’nda bir film izleyin.Yunan lezzetlerini tadın.Meteora Manastırı’na günübirlik gezi yapın.

1. Tarihe yolculuk yapın.

Atina'da ne yapılır tarihi bilgiler

Atina’da ne yapılır diye düşünmeye başladıysanız dünyadaki tarihi en eski olan medeniyetlerden birine yolculuk yapacağınızı hatırlayın ve listenizin başına da bu tarihi yapıları alın. Ve neyse ki bu yapılar Atina’da birbirine çok yakın konumda bulunuyor.

Aslında Atina Gezilecek Yerler Listesi yazısında şehirdeki görmeye değer yapılardan detaylı olarak bahsediyoruz. Ancak burada da birkaç kelimeyle hatırlatmak gerekirse:

Atina'da ne yapılır tarihi bölgeleri gezin

Geçmişi Yunan mitolojisi hikayelerine kadar uzanan Acropolis ve içerisindeki Tanrıça Athena’ya adanmış olan Parthenon, deniz tanrısı Poseidon’a adanmış olan ve MÖ 406 yılında yapıldığı düşünülen Erechtheion

Yunan tarihi, İyonya ve Yunan mitolojisi hakkında detaylı bilgiler edineceğiniz Acropolis Müzesi, MÖ 5. YY’da yapılan Hephaestus Tapınağı, yapımına MÖ 6.YY’da başlanan ve ancak 400 yıl sonra tamamlanan Zeus Tapınağı, Athena Nike Tapınağı, bir zamanlar bu bölgede yaşayanların toplandığı Atina Agora‘sı…

Devasa konser salonu Odeon (ki burada hala zaman zaman konserler düzenleniyor, keşke birine denk gelseniz) ve MÖ 5.YY’a kadar şehir konseyi binası olarak kullanılmış sonrasında da Atina Ceza Mahkemesi Yargıcı’nın evi olan Aeropagus bunlardan sadece birkaçı.

Acropolis Turu: Acropolis Müzesi ve çevredeki antik kalıntılara sıra beklemeden girişi kapsayan biletin ücreti 7 Euro. Ki eğer tarihe aşırı meraklı değilseniz, sadece Atina’ya kadar gitmişken şehrin geçmişine dair biraz bilgi edinmek, biraz kalıntıları görmek ve bol bol da fotoğraf çekmek istiyorsanız fiyat açısından ideal bir tur. Daha önce bu turu almış olan 700’den fazla kişi ise 5 üzerinden 4,5 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Plaka Bölgesi’nin sokaklarını keşfedin.

Atina'da yapılacak şeyler listesi Plaka

Atina’da Ne Yapılır listesinde bahsetmek istediğim Plaka Bölgesi ise hem daracık sokaklarında kaybolmak hem de hediyelik eşyalar almak için gitmeniz gereken adres.

Acropolis’in gölgesinde yer alan Plaka daracık ve trafiğe kapalı sokakları, rengarenk eşyalar satan dükkanları, cafeleri ve restoranları ile şehrin en hareketli bölgesi. Aslında gece hayatı burada çok aktif değil ama club, bar gibi aktivitelerden ziyade güzel bir akşam yemeği yemeyi tercih edenler için de doğru adres.

Bir de burası, aralıksız bir şekilde yerleşim yeri olan dünyanın en eski bölgelerindenmiş. Bu bilgi de aklınızın bir köşesinde bulunsun.

3. Monastiraki Meydanı’nda dinlenin.

Atina'da ne yapılır Monastiraki Meydanı bölgesi

Eğer Monastiraki Meydanı‘nda yeterince uzun süre oturup etrafı seyrederseniz bir günde Atina’da yaşayan herkesi görebileceğiniz söyleniyor. Kısacası; kalabalık…

Tarihi yapılar, kiliseler ve hatta bir cami bile bulunan meydan aynı zamanda irili ufaklı hediyelik eşya dükkanı, onlarca cafe, restoran ve bara da ev sahipliği yapıyor. Hem turistler hem de yerliler açısından şehrin en önemli meydanı yani.

Gidin, görün, bir kafede lezzetli bir kahve (artık Yunan Kahvesi diye mi sipariş edersiniz, Türk kahvesi diye mi size kalmış) için ve etrafı seyredin. Mutlaka keyif alacaksınız.

4. Lycabettus Tepesi’nden Atina’yı seyredin.

Lycabettus Tepesi gezisi Atina'da yapılacak şeyler

Atina’da Ne Yapılır yazısında bir önerim de manzara sevenlere. 300 metre yüksekliğindeki Lycabettus Tepesi ücretsiz çıkabileceğiniz ve hem büyüleyici bir gün batımı hem de Atina manzarası seyredebileceğiniz bir lokasyon. Başka bir deyişle oldukça romantik.

Tepenin etekleri çam ağaçları ile kaplı ancak yukarıya çıktıkça bu ağaçlar seyreliyor.

Normalde yürüyerek inip çıkabileceğiniz gibi, isterseniz sadece çıkış, isterseniz de hem iniş hem çıkış için teleferiğe binebilirsiniz. Teleferik ücreti tek yön için 5 Euro, gidiş dönüş 7,50 Euro.

5. National Garden’da dinlenin.

National Garden Atina'da yapılacak şeyler

1830 yılında Oldenburg’lu Amalia için yapılan ve Kraliyet Sarayı’nın bir parçası olan Ulusal Bahçe Atina’da soluk alabileceğiniz yerlerden.

Plaka’dan yürüme mesafesinde yer alan parkta ilginizi çekerse bir hayvanat bahçesi, botanik müzesi ve şehirde görmeye alışmanız gereken, hemen her yerden fırlayan antik kalıntılar, kolonlar ve mozaikler mevcut.

6. Panathenaic Staydumu’nu görün.

Atina'da ne yapılır Panathenaic Staydumu

Atina’da Ne Yapılır listesinde bir tarihi yapıdan daha bahsetmek istiyorum ancak bu biraz farklı. 45 bin kişilik Panathenaic Stadyumu.

Aslında MÖ 330 yılında Panathenaic Olimpiyatları için yapılan stadyum yüzyıllar sonra aslına uygun olacak şekilde 1896 Olimpiyatları için restore edilmiş. Gerçi buna restorasyon değil de, yeniden yapma demek daha doğru olur.

U şeklinde stadyum görüp görebileceğiniz en eskilerden, o yüzden değerini bilmek lazım.

7. Psiri’de gece hayatına karışın.

Atina'da yapılacak şeyler Atina gece hayatı

Atina’da Ne Yapılır listesinde bir öneri de gece hayatını, dans etmeyi ve müziği sevenlere vermek istiyorum.

1800’lü yılların başından itibaren kötü bir ünü olan Psiri Bölgesi son 20 yılda gittikçe popülerleşmiş, çehresi değişmiş ve artık Atina gece hayatının aktığı bölge haline dönüşmüş.

Burada yer alan sokaklarda onlarca bar, taverna, club, restoran ve cafe yer alıyor. Özellikle bir yer önermeyeceğim, siz Psiri Bölgesi’ne gidin, neresi hoşunuza giderse tadını çıkarın. Beğenmezseniz çıkıp başka bir bara veya tavernaya geçersiniz.

8. Cine Paris Açık Hava Sineması’nda bir film izleyin.

Cine Paris Atina'da ne yapılır

Atina’da Ne Yapılır yazısında sırada çok yerel bir aktivite var. Kentin yerlilerinin çok sevdiği, ilk gösterimlerin yapılmaya başlandığı günlerde yazın gelmiş olduğunu kabul ettiği açık hava sinemaları.

Ki eğer bar, club gibi yüksek sesli eğlenceleri tercih etmiyorsanız bir turist olarak sizler için de harika bir alternatif olabilir bu sinemalar.

Şehirde 100’e yakın açık hava sineması mevcut ancak ben size Cine Paris‘i öneririm. Perdenin arkasında Acropolis manzarasıyla bir yaz gecesini bundan daha keyifli ve daha romantik bir şekilde geçiremezsiniz sanırım.

Tabii en azından İngilizce veya Yunanca bilmek gerekiyor, “filmi anlamasam da olur” demiyorsanız.

9. Yunan lezzetlerini tadın.

Atina'da ne yapılır yöresel yemekler

“Yunan yemekleri de Türk yemekleriyle aynı” diyebilirsiniz. Zaten yanlış da sayılmaz. Ancak bölgeden bölgeye de bazı farklar olmuyor değil. O yüzden en sevdiğiniz yemekleri bir de Atina’da tatmalısınız, ki bu pek zor da olmayacaktır.

Dolmades, mousakka, fava veya tzatziki (cacık) size hem tanıdık hem de farklı gelecek lezzetlerin başında geliyor. Bir de balıkları çok güzel, çok lezzetli. Atina’ya kadar gidip ızgara balık veya genel olarak deniz ürünleri yemeden dönerseniz kendinize haksızlık etmiş olursunuz.

10. Meteora Manastırı’na günübirlik gezi yapın.

Meteora Manastırı Atina'da yapılacak şeyler

1988 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasına alınan Meteora Manastırları tam bir görsel şölen ve Atina’da Ne Yapılır yazısında sizlere bahsetmek istediğim son madde.

Yerden yükselen devasa, ama gerçekten devasa kayalıkların üzerinde yer alan Ortodoks Kiliseleri ve Manastırları bir zamanlar rahip ve rahibelerin inziva ve ibadet yeriyken bugün nefes kesici güzelliğiyle gezginleri kendine hayran bırakıyor.

Game of Thrones dizisinin bazı bölümlerinin de çekildiği yerin adı Meteora “havada asılı olan” demekmiş, ki manastırlar ve kiliseler gerçekten de havada asılıymış gibi duruyor.

Atina’ya 4 saat mesafede bulunan Meteora’ya araba, otobüs veya trenle ulaşım mümkün ancak isterseniz bir tura da katılabilirsiniz.

Atina’dan Trenle Meteora Turu: Kişi başı 93 Euro ücreti olan tur kapsamında 2 manastır ve keşiş mağaraları ziyaret edilip, son olarak Kalabaka Şehri’nde dinlenme molası veriliyor. Tura tren biletleri, Kalambaka Tren İstasyonu’nda karşılama ve bölgedeki tüm ulaşım, İngilizce konuşan ve gerektiğinde rehber gibi bilgi de veren şoför ve manastırların panoramik görüntüsü dahil. (Karşılama ve şoför Kalambaka’da. Atina’dan tur kapsamına dahil olan tren biletini kullanarak siz kendiniz trene binip ayrılıyorsunuz).

Ücreti belki size biraz yüksek gelebilir ancak hem şehirler arası ulaşım hem rehberlik ve hem de Meteora’daki ulaşımların dahil olduğunu düşünürseniz aslında bu turu kendi kendinize organize etmenize kıyasla çok daha uygun fiyatlı.

Manastırlara giriş ücreti ayrıca 3’er Euro. Turu daha önceden almış olanların puanı ise 4,3. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Atina’da Ne Yapılır?

Atina'da ne yapmalı sorusuna cevaplar

Atina 2 günde rahatlıkla gezilebilecek bir şehir. Atina Agorası, Acropolis ve içerisindeki tapınaklar, amfitiyatrolar şehrin en önemli turistik atraksiyonu olduğu için mutlaka görülmesi gerekenlerden. Bunlara diğer bir antik yapı Panathenaic Stadyumu‘nu da eklemekte fayda var.

Antik çağlara yapılan bu yolculuğu tamamladıktan sonra ise Plaka Bölgesi ve Monastiraki Meydanı‘nda modern Atina ile tanışmalısınız.

Ve eğer zamanınız varsa, fazladan 1 gün, biraz yorucu bir yolculuk olmasına rağmen Meteora‘ya mutlaka gidin. Fotoğraflardan da gördüğünüz gibi, kolay kolay unutulmayacak bir yer.

Atina’da Ne Yapılır yazısında burada yapılabilecek keyifli aktivitelerden bahsettim. Buraya bir gezip planlıyorsanız aşağıdaki yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz:

Atina gezi rehberiAtina gezilecek yerlerAtina’da nerede kalınır?Atina’da ne yenir?Atina havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri

Kaynak: uykudan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | İgrus | Reklam Ajansı | SekaBet | casino siteleri