Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Atina Havaalanı'dan şehir merkezine ulaşım
İçindekiler

Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım SeçenekleriMetroHavaalanı OtobüsüHavaalanı TreniAraç KiralamaOtel ServisiHavaalanı TaksisiHavaalanı Transfer HizmetiÖzetle Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Türkiye’den Atina‘ya neredeyse her gün uçuş gerçekleşiyor. İstanbul Atina ve İzmir Atina arası aktarmasız uçuşlar var. İstanbul kalkışlı uçuşlar yaklaşık 1,5 saat sürerken İzmir uçuşları yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor. Türkiye’nin tüm şehirlerinden de aktarmalı uçuşlar ile Atina Havaalanı‘na ulaşmak mümkün.

Atina Havaalanı resmi olarak Atina Uluslararası Havaalanı “Eleftherios Venizelos” (ATH, AIA) adıyla anılıyor. Havaalanı şehrin 30 km doğusunda bulunuyor. Atina Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için metro, tren, otobüs, taksi, araç kiralama ve özel transfer seçenekleri bulunuyor.

Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için her bütçeye uygun seçenek mevcut. Toplu taşıma araçları ile oldukça uygun fiyatlara şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Bütçe odaklı değilseniz, daha hızlı ve rahat şekilde şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız taksi tutabilir, araç kiralayabilir ya da havaalanı transfer hizmeti sunan özel firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Konaklama yapacağınız yerin “airport pick up” yani havaalanı transfer hizmeti olması durumunda ulaşım sorununuzu direkt bu yolla çözebilirsiniz.

Konfor ve çabukluk arayan gezginler için havaalanı transfer hizmetleri gittikçe daha da bütçe dostu olmasıyla yüzleri güldürüyor. Bu yüzden birkaç transfer önerisi ile yazıya başlamak istiyorum.

Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Atina Havaalanı’nda İngilizce konuşan sürücünüz tarafından karşılanıp otelinizin kapısına kadar konforlu araçlarla ulaştırılacağınız bu hizmetin ücreti 1-3 kişilik gruplar için 48 Euro.

Rezervasyon sırasında kolay ödeme ve hızlı onay süreçleri de işinizi kolaylaştırıyor. Daha önce kullananların olumlu puan verdiği hizmeti Atina’da konforlu ve hızlı bir servis almak isteyen herkese öneririm. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Yine havaalanında özel olarak karşılanıp otelinizin kapısına bırakılacağınız bu hizmete de 39,87 Euro ödeyerek sahip olabilirsiniz.

1-3 kişilik gruplar için ideal olan hizmet bir önceki bahsettiğimden çok daha uygun fiyatlı ancak bu hizmeti kullanan kişilerin yorumlarını göremiyoruz. İlk deneyen siz olabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Metro

Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım

Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım metro ile çok kolay. 3 numaralı metro hattı, Aghia Marina – Atina Uluslararası Havaalanı arasında işliyor.

Son durak olan Aghia Marina‘da indiğinizde şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor. Oteliniz Syntagma Meydanı çevresindeyse Syntagma durağında inebilirsiniz. Syntagma Meydanı’na yolculuk yaklaşık 38 dakika sürüyor.

Syntagma durağından 2 numaralı metro hattına geçiş var. Eğer Piraeus Limanı tarafına gitmek isterseniz Monastiraki durağında inip 1 numaralı metro hattına binmeniz gerekiyor. Bu yolcuğun toplamı ise yaklaşık 1 saat sürüyor.

Şehir merkezi harici bir bölgede konaklıyorsanız metro hatları arasında aktarmalarla gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Tüm hatlar hakkında detaylı bilgi için şu linke * göz atabilirsiniz.

stasy.gr/index.php?id=68&L=1

3 numaralı Aghia Marina-Atina Uluslararası Havaalanı metro hattında ilk sefer 06.30, son sefer 23.30’da kalkıyor. Her yarım saatte bir sefer var.

Havaalanından metroya ulaşmak da oldukça kolay. Metro durağı havaalanı binasının karşı caddesindeki binada yer alıyor. Binalar arasında yürüyebileceğiniz bir geçit var.

Havaalanı metrosunu kullanmak için 90 dakika süresi olan biletlerden alabilirsiniz. Bu biletle 90 dakika içerisinde ücretsiz aktarma yapabiliyorsunuz. Yani metro hattı değiştirmeniz gerekiyorsa tekrar bilet almanıza gerek yok. Tam bilet fiyatı 10 Euro, indirimli bilet 5 Euro.

Havaalanı durağından sonra gelen ilk üç duraktan birinde inecekseniz bunun için ayrı bilet var. Bu bilet için tam bilet fiyatı 6 Euro, indirimli 3 Euro. Üç kişilik grup bileti 24, iki kişilik ise 18 Euro. İndirimli bilet 65 yaş üştü, 18 yaş altı ve 25 yaş altı öğrenciler için geçerli. 6 yaş altı çocuklar ise ücretsiz seyahat edebiliyor.

Sadece Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım için değil, eğer Atina seyahatiniz sırasında da metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız kentin indirimli seyahat kartı Athens Card almanızı öneririm. Bu durumda havaalanı dahil tüm ulaşımları çok daha uygun fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Biletinizi metro istasyonunda bulunan otomatik bilet makinelerinden veya bilet satış ofisinden satın alabilirsiniz.

Küçük bir uyarı olarak söylemek istedim; metro ve trenler aynı platform üzerinden kalktığı için gelen aracın metro mu yoksa tren mi olduğunu kontrol etmelisiniz yoksa kendinizi çok farklı yerlerde hatta farklı bir Yunanistan şehrinde bile bulabilirsiniz. Metroların üzerinde bulunan M harfinden ikisini ayırt edebilirsiniz.

Havaalanı Otobüsü

Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı şehir merkezi ulaşım otobüs

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs ile ulaşabilirsiniz. 4 farklı otobüs rotası bulunuyor:

X93 Kifissos KTEL İstasyonu-Havaalanı,X95 Syntagma Meydanı-Havaalanı,X96 Piraeus Limanı-Havaalanı,X97 Eliniko Metro İstasyonu-Havaalanı.

X93 için yolculuk ortalama 65, X95 için 60, X96 için 90 ve X97 için 45 dakika sürüyor.

Şehir merkezi için X95 numaralı otobüs hattını kullanmanız gerekiyor. Bu hat haftanın her günü 7/24 çalışıyor. Haziran-Eylül arası neredeyse her 10-15 dakikada bir sefer var. Kış döneminde sefer aralıkları 20 dakikaya kadar çıkabiliyor.

Atina Havaalanı’ndan Piraeus Limanı’na gitmek için X96 numaralı otobüs hattını kullanmalısınız. Bu hat da yine 7/24 çalışıyor. Yaz dönemi boyunca 25-30 dakikada bir sefer var. Kış döneminde ise 40 dakikaya kadar çıkabiliyor.

Otobüs hatlarının detaylı zaman çizelgeleri ve durak noktaları hakkında detaylı bilgi için şu linke * göz atabilirsiniz. Tüm otobüsler havaalanı içerisindeki gelen yolcu katının 4 ve 5 numaralı çıkış kapılarından kalkıyor.

athensairportbus.com/en/timetable/x95airporttoathensdowntown.html

Tam bilet 6 Euro, indirimli bilet 3 Euro. İndirim koşulları için yukarıda metro biletlerinden bahsettiğim bölüme bakabilirsiniz. Bilet otobüs içerisinde şoförden veya havaalanı içerisindeki bilet satış ofisinden alınabilir.

Havaalanı Treni

Atina şehir merkezi havaalanı treni ile Atina Havaalanı'na ulaşım

Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım için tren kullanabilirsiniz. Bu trenler “Proastiakos” olarak anılıyor.

Atina Havaalanı-Atina Merkez Tren İstasyonu / Larissis İstasyonu arasında işleyen hat ile merkez tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Yoğun saatlerde her 15 dakikada bir, günün diğer zamanlarında ise en fazla 30 dakikada bir sefer var.

Atina Havaalanı Kiato tren hattı ile de Plakentia durağında inerek şehir merkezine giden 3 numaralı metro hattını veya diğer trenleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık her 15 dakikada bir havaalanından sefer bulunuyor.

Bilet fiyatları 10 Euro. Biletinizi internetten veya satış ofisinden alabilirsiniz. Bilet satın almak için link: trainose.gr/en/

Araç Kiralama

Atina Havaalanı araç kiralama ile şehir merkezine ulaşım

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak gidebilirsiniz. Havaalanı içerisinde 5 tane firmanın ofisi var: Enterprise, Avis, Budget, Hertz ve Sixt. Firma ofisleri havaalanı içerisinde gelen yolcu katının ana binasında bulunuyor.

Attiki Odos karayolu üzerinden giderek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanı şehir merkezinin yaklaşık 30 km dışarısında bulunuyor.

Yolculuk trafiğe bağlı olarak 30 dakika ila 60 dakika arasında değişebiliyor. Ayrıca karayolunu özel aracınızla kullanıyor sayıldığınız için geçişe 2,80 Euro ödeme yapmanız gerekiyor.

Daha detaylı yol bilgisi için aracınızı navigasyon seçeneği ile beraber kiralayabilir ya da elektronik cihazlarınızla bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

Atina’da araç kiralama ücretleri firma standartları, seçtiğiniz araç tipi, kiraladığınız gün sayısı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Yunanistan’da Türk ehliyeti geçerli ama araç kiralamak için farklı belgelere ihtiyacınız olabilir. Bu belgeler firmadan firmaya ve ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için araç kiralayacağınız firmanın koşullarını önceden okumanız iyi olacaktır.

Otel Servisi

Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kimi otellerin “airport pick up” yani havaalanı transfer hizmeti oluyor. Bu hizmeti ücretsiz sağlayan oteller olduğu gibi belirli bir ücret karşılığı sağlayanlar da var.

Atina’da havaalanı transfer hizmeti olan oteller önceliğiniz varsa booking.com üzerinden hangi otelin bu hizmeti sağlayıp sağlamadığını görebilir ve rezervasyonunuzu buna göre yapabilirsiniz. Aynı şekilde önceden rezervasyon yaptığınız otellerin booking.com sayfaları üzerinden bu hizmeti verip vermediklerini görebilirsiniz.

Eğer airport pick up hizmeti olan bir otelde rezervasyonunuz varsa seyahatiniz öncesi otelle iletişime geçip bu hizmetten yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Anlaşmanız durumunda uçuş bilgilerinizi otelle paylaşarak transfer için rezervasyon yapabilirsiniz.

Havaalanı Taksisi

Atina Havalimanı şehir merkezi taksi

Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda taksiler de bir seçenek. Eğer bütçe probleminiz yoksa taksilerle hızlı ve rahat şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi yolculuğu yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Gündüz tarifesi 05.00-24.00 saatleri arasında geçerli. Gündüz tarifesi için havaalanı şehir merkezi arası yolculuk 38 Euro olarak belirlenmiş. Gece tarifesinde ise ücret 54 Euro oluyor. Bu tutarlar bagaj dahil her şeyi kapsıyor yani şoförün sizden herhangi bir şey için ekstra ücret alma hakkı yok.

Eğer şehir merkezi dışında bir yere gitmek isterseniz o zaman taksimetreye göre ödeme yapmanız gerekiyor. 3 numaralı çıkış kapısından çıkarak belirlenmiş taksi durağına gidebilirsiniz.

Taksi kuyruğunda beklemek istemiyorsanız seyahatiniz öncesi taksi rezerv edebilirsiniz. Atina’da bu hizmeti sunan birçok firma var.

Welcomepickups bu firmalar arasında en popüleri denilebilir. Site üzerinden rezervasyon formu dolduruyorsunuz ve size onay maili geliyor. Sizin bilgileriniz sürücüye sürücünün bilgileri de size iletiliyor.

Rötar gibi durumlar için tedirgin olmanıza gerek yok çünkü sürücünüz uçağınızı takip ediyor olacaktır. Çıkış kapısından çıktığınızda isminizin yazılı olduğu bir kartla sürücü sizi karşılıyor ve taksinize biniyorsunuz. Hizmet bedeli normal taksi ücretleri ile aynı yani şehir merkezine yolculuk 38 Euro.

Daha detaylı bilgi ve rezervasyon için şu linke * göz atabilirsiniz.

welcomepickups.com/athens/airport-transfer-book/?tap_a=2669-1c7081&tap_s=3579-1aa68b&with_email=1

Havaalanı Transfer Hizmeti

Atina otel havaalanı transferi shuttle

Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım için havaalanı transfer hizmeti veren firmalardan da yararlanabilirsiniz. İnternetten küçük bir araştırma ile Atina Havaalanı’nda transfer hizmeti veren firmaları bulmak mümkün.

Özellikle kalabalık bir grup olarak seyahat ediyorsanız minibüs tarzı araçlarla transferinizi gerçekleştirmek hem rahat hem uygun fiyatlı olacaktır. Transfer hizmetinin ücreti firmadan firmaya, seçtiğiniz araç tipine ve kişi sayınıza göre değiştiği için sabit bir ücret söylenemez.

Kendi kişisel internet araştırmamla Kiwitaxi isimli firmayı kolaylıkla buldum. Firmadan firmaya hizmet ücretleri değişiklik gösterse de birbirinden çok çok farklı olmuyorlar. En azından aklınızda bir fikir oluşması açısından birkaç ücret söyleyebilirim.

Üç kişilik küçük bir araç için ücret 38 Euro, ekonomik araç için 42 Euro, lüks bir araç içinse 72 Euro oluyor. 4 kişilik minivanlar 63, 7 kişilik minibüslerse 75 Euro. Bu firma hakkında daha detaylı bilgi için şu linke * bakabilirsiniz.

kiwitaxi.com/en/greece/athens+airport-%3Eathens?pap=58931243d4dc4

Özetle Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Atina havaalanı şehir merkezi servis

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için her bütçeye uygun seçenek bulunuyor. Eğer bütçe odaklı bir planlama yapmak istiyorsanız otobüs kullanmak en iyi seçenek olacaktır.

X95 numaralı otobüs hattı ile Atina’nın en popüler meydanları arasında olan Syntagma Meydanı’na ulaşıyorsunuz. Burası zaten şehrin merkezi oluyor. Eğer oteliniz şehir merkezinde görünüyorsa kolayca ulaşabilirsiniz.

4 kişilik bir grup olarak seyahat ediyorsanız ve daha rahat bir seçenek arıyorsanız taksi seçeneği de düşünülebilir. 4 kişi için toplam fiyat bakımından değerlendirildiğinde çok fark etmiyor. Özellikle önceden rezerve edilmiş taksi kullanımı oldukça mantıklı.

Daha rahat seçenekler içinse araç kiralama firmalarına göz atabilir ya da transfer hizmeti sağlayan firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Şehir’de gezip görülecek yerlerle ilgili bilgileri Atina gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri ile ilgili bilgileri ise Atina’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Kaynak: terimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet