Amsterdam’da Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi

amsterdam'da ne yapılır, amsterdam yapılacak şeyler
İçindekiler

Amsterdam’da Ne Yapılır?1. Kanallar arasında dolaşın, hatta kanal turu yapın.2. Müzeleri keşfedin.3. Bisikletle gezin.4. Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.5. I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.6. Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.7. Yerel lezzetlerin tadına bakın.8. Vondelpark’ta kafa dinleyin.9. Coffeeshop’ları gezin.10. Yakın çevreye günübirlik geziler yapın.Özetle Amsterdam’da ne yapılır?

Amsterdam’da ne yapılır? Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden Amsterdam’da yapılacak şeyler neler? Şu ana kadar dünyanı dört bir köşesinde birçok ülke ve şehir gezip görme şansına sahip olsam da Amsterdam benim en favori şehirlerimden bir tanesi.

Hollanda‘nın bu güzel başkentine şu ana kadar pek çok kez gittim lakin elime geçen her fırsatta bıkmadan, usanmadan bu güzel şehre gitmek isterim.

Amsterdam’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Tren istasyonu, Dam Meydanı ve Rembrandtplein Amsterdam’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Amsterdam’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Hotel ibis Amsterdam Centre, 4★ Hotel Estheréa ve 5★ Grand Hotel Krasnapolsky şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Amsterdam’da Ne Yapılır?

Amsterdam'da ne yapılır listesi, Amsterdam'da yapılması gerekenler

Amsterdam’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

Kanallar arasında dolaşın, hatta kanal turu yapın.Müzeleri keşfedin.Bisikletle gezin.Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.Yerel lezzetlerin tadına bakın.Vondelpark’ta kafa dinleyin.Coffeeshop’ları gezin.Yakın çevreye günübirlik geziler yapın.

1. Kanallar arasında dolaşın, hatta kanal turu yapın.

amsterdam'da yürüyüş

Amsterdam’da Ne Yapılır yazısının ilk ve en önemli maddesi kentin simgesi olmuş kanallarla ilgili.

Kilometrelerce uzunluğa sahip kanalları ile Amsterdam, “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılıyor. 90 adası ve 1500 köprüsü ile Amsterdam kanalları arasında gezip dolaşmayı bence mutlaka Amsterdam’da yapılacak şeyler listenizin ilk sırasına yazın.

Özellikle merkezin sol bölümünde, Jordaan semtinde yer alan kanallar arasında gezerken birbirinden güzel kanal evlerini de görebilirsiniz.

amsterdam tekne turu

Amsterdam kanallarını keşfetmenin en güzel ve rahat yollarından bir tanesi de şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen kanal turlarına katılmak. Genellikle 1 saat süren turlar boyunca şehrin en güzel yerlerini görebilirsiniz. Klasik turlar dışında yemekli turlara da katılmayı düşünebilirsiniz.

Kanal turları hakkında detaylı bilgileri ve 1 saatlik tur videosunu Amsterdam kanal turu yazımda okuyabilirsiniz.

Kanal turunu nereden bulabilirim, detayları neler gibi şeyler düşünmek istemiyorsanız da size en popüler turlardan birkaç örnek verebilirim:

Amsterdam Kanalları’nda Gece Turu: 1,5 saat süren bu gece turunda hem şehri nehirden ışıl ışıl seyredebilir, hem de sesli rehberlerden gördüğünüz yapılar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ücreti kişi başı 17,20 Euro olan turu daha önceden almış olan 6500 kişi 5 üzerinden 4,5 puan vermiş. Tura teknede içecek ikramı da dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Amsterdam Kanal Turu: Üstü yarı açık teknelerle 1 saat süren bir kanal turu Amsterdam’ı nehirden keşfetmenizi sağlıyor. Kişi başı 13 Euro ücreti olan tura çeşitli dillerde sesli rehberlik hizmeti de dahil. Ki bu turu almış olan 600’e yakın kişi 5 üzerinden 4,4 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Müzeleri keşfedin.

Amsterdam'da ne yapılır sanat galerileriGece Devriyesi Tablosu, Rembrandt van Rijn, Rijksmuseum

Amsterdam her ne kadar sınırsız eğlence anlayışı ile bilinse de aslında burası birbirinden güzel ve önemli müzeleri ile ünlü bir şehir.

Dünyanın en geniş Van Gogh koleksiyonuna sahip olan Van Gogh Müzesi‘ni ya da ülkenin en önemli müzelerinden Rijksmuseum‘u severek gezebilirsiniz.

Bunlar dışında Anne Frank Evi‘ni ya da ünlü balmumu heykel müzesi Madame Tussauds‘u görmeyi de Amsterdam’da ne yapılır listesine ekleyebilirsiniz.

Eğer ünlü ressam Rembrandt Harmenszoon van Rijn sizin ilginizi çekiyorsa ressamın 1639-1656 yılları arasında yaşadığı ve günümüzde müzeye çevrilmiş evi Rembrandthuis‘i de gezebilirsiniz.

Bu müze ziyaretlerini hızlıca ve organize bir şekilde yapmak isterseniz çeşitli paket tur seçenekleri de mevcut:

Rijksmuseum Turu: Amsterdam’da ne yapılır diye düşünenlere yapmaktan pişman olmayacakları bir müze gezisi önerim kişi başı 21 Euro ücreti olan Rijksmuseum ziyareti. Fiyata ücretsiz WiFi ve müzeye sırada beklemeden, öncelikli giriş hakkı da dahil. Ki bu turu satın alan 6500 kişi 5 üzerinden 4,7 puan vererek memnun kaldığını belirtmiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Van Gogh Müzesi ve Kanal Turu: Van Gogh Müzesi ziyareti ve kanal turunu birleştirerek, uygun fiyatlı bir kombinasyon yapmak isterseniz bu tur tam size göre.

Kişi başı 32,65 Euro ücreti olan bu tur paketine Van Gogh Müzesi’ne sırada beklemeden, öncelikli giriş hakkı, 1 saat süren kanal turu ve çeşitli dillerde sesli rehberlik hizmeti de dahil. Paketi almış olan 1400 kullanıcının 5 üzerinden 4,4 puan verdiğini de belirtmiş olayım. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Adı geçen bu yerler dışında şehirde gezip görülecek daha birçok müze var. Eğer müze ve sanat galerilerine bolca zaman ayırmayı planlıyorsanız şehrin popüler indirim kartı olan I Amsterdam Card almayı düşünebilirsiniz.

3. Bisikletle gezin.

Amsterdam'da da yapılacak şeyler bisiklet

Amsterdam denince akıllara ilk gelen şeylerden biri de bisikletler. Burası dünyanın en çok bisiklet kullanılan şehirlerinden bir tanesi. Hatta bir rivayete göre 800.000 bisikletin bulunduğu şehirdeki bisiklet sayısı insan nüfusunu geçmiş durumda.

Siz de dilerseniz bisiklet kiralayarak şehri keyifle gezebilirsiniz. Amsterdam genelinde birçok bisiklet kiralayan firma var. Bunlardan bir tanesi Dam Meydanı‘nın hemen yanında, Damstraat‘ta yer alan Rent a bike firması.

Burada 3 saatlik bisiklet kirası 7 Euro iken günlük kiralama ücreti 9 Euro. Bu arada Amsterdam’da bisiklet binerken çok dikkatli olun. Bisiklet yollarında trafik resmen vızır vızır akıyor

Kaynak: dunyaguncel.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir